ZÁHRADA PLNÁ KVETOV

AUTOR PROJEKTU: Ing. Katarína Brojová, Ing. Michaela Šmeringaiová

REALIZÁTOR: Landart s.r.o.

POLOHA: Považská Bystrica

ROZLOHA: 713 m²

POPIS: V tichej lokalite mesta pri potoku sa nachádza táto krásna záhrada s útulným domčekom. Celý pozemok je trojuholníkového tvaru. Z dvoch stán je exponovaný k ceste. Preto sme sa snažili majiteľom vytvoriť čo najväčšie súkromie.

Kombinácia tvaru pozemku a uloženia domu na ňom vytvorila pomerne členitú plochu. Tú sme sa snažili návrhom zjednodušiť a prepojiť trávnatou plochou. Zo strany od cesty a potoka sme zvolili výsadbu krov a stromov. Na jednej strane nádherne na jar kvitnúce muchovníky, ktoré strhnú na seba pozornosť na jeseň,keď sa vyfarbia do oranžovohneda. Na druhej strane vysoké a decentné lipy s podsadbou zelených okrasných tráv v kombinácií s irismi, vdýchli tomuto priestoru sviežosť. Z ďalšej strany od cesty, ktorá bola asi najkritickejšia, čo sa súkromia týka, sme zvolili výsadbu nižších krov v kombinácií s výsadbou vyšších krov zvonku pozemku. Výsadba krov na tejto strane je zaujímavá striedaním sa textúr a kombináciou kvitnúcich krov so vždyzelenými a ihličnatými drevinami.

Pri vstupe do domu sa naskytla plocha,ktorú sme využili pre krásne kvitnúce výsadby. Keďže majiteľka domu miluje ruže, vybrali sme ich za dominantné v tejto časti. Na druhej strane domu sa nachádza terasa s príjemným šumom blízkeho potoka. Táto časť poskytuje majiteľom najväčšie súkromie. Aby ich oddych nerušil pohľad na solárne panely, zvolili sme v tejto časti veľmi jemnú výsadbu trvaliek v kombinácií s okrasnými trávami.

Ako celok pôsobí záhrada veľmi príjemným dojmom. No posúďte sami!!